Besin Alerjisi ve Besin İntoleransı Durumlarında Beslenme ve Diyet

besin-intoleransi-diyet-diyetisyen

Vücudumuz her gün çevresinde bulunan çok sayıda madde ve besinle karşılaşmaktadır. Bu besinlerin büyük bir kısmı vücudumuz tarafından işlenmektedir. Ancak bazı besinlere karşı, vücudumuz farklı tepkiler verebilmektedir. Besinlerin içerdiği proteinlere karşı gelişen bu tepkilere “ besin alerjileri” denmektedir.

Yetişkin kişilerde ve bebeklerde besin alerjileri görülme sıklığı her geçen gün artmaktadır. Amerika Hastalık Koruma ve Kontrol Merkezi’ ne  (Centers for Disease Cntrol-CDC) raporuna göre, çocuklarda besin alerjisi görülme oranı %8 olup, besin alerjileri geçmişe göre %18 oranında artmıştır.

Bebek ve çocuklarda besin alerjilerinin görülme oranı, yetişkinlere oranla daha fazladır. Günümüzde birçok anne, bebeğinde ortaya çıkan “inek sütü “veya “protein” alerjisi nedeniyle, emzirme döneminde diyet yapmakta ancak tam olarak neler yiyip nelerden uzak duracağını bilmediği için yetersiz beslenmektedir.

Hangi Besinler Alerjiye Neden Olur?

Alerjik reaksiyonlara neden olan 150 adet besin tanımlanmıştır ancak dünya genelinde en çok alerjik reaksiyona sebep olan 8 besin; süt, yumurta, fıstık, fındık, buğday, soya, balık ve kabuklu deniz ürünleri olarak sıralanmıştır ki bu besinler toplum sağlığında çok büyük bir öneme sahiptir.

Herhangi bir besine alerjiniz veya intoleransınız varsa, bununla ilgili kesin tanı sonrası uygulayacağınız diyet, alerjik reaksiyon şikayetlerinizi azaltıp, yaşam kalitenizi artıracaktır. Kilo vermeye ihtiyacınız varsa, alerjik besinler diyetten çıkarılarak oluşturulan diyet listesi ile rahatlıkla kilo verebilirsiniz veya sadece alerjik besinleri ve size hangi besinin daha iyi geleceğini öğrenmek için de başvurabilirsiniz.

Çalıştığım bazı alerji diyetleri

1) Basit Eliminasyon Diyeti:

2) Katı Eliminasyon Diyeti

3) Glutensiz Diyet

4) Balık ve Deniz Ürünlerinden Kısıtlı Alerji Diyeti

5) Kafeinden Kısıtlı Alerji Diyeti

6) Yumurta Alerjisi Diyeti

7 ) Glutamattan Fakir Diyet Listesi

8) Düşük Âmin İçeren Diyet Listesi

9) Gıda Katkı Maddelerinden Sınırlı Alerji Diyeti

10 ) Sülfitten Sınırlı Alerji Diyeti

11 ) Yağlı Tohumları İçermeyen Alerji Diyeti

12 ) Düşük Koruyucu İçeren Alerji Diyeti

13 ) Susam İçermeyen Alerji Diyeti

14) Maya İçermeyen Alerji Diyeti

15 ) Soya İçermeyen Alerji Diyeti

16) Salisilattan Sınırlı Alerji Diyeti

17 ) Buğday İçermeyen Alerji Diyeti

18 ) Psödoalerjen Diyet

19) Sükroz Sınırlı Alerji Diyeti

20 ) Sütten Sınırlı Alerji Diyeti

21) Gıda Boyası İçeren Besinlerden Sınırlı Diyet

22 ) Laktoz Sınırlı Alerji Diyeti

23 ) Fruktoz Sınırlı Alerji Diyeti

24 ) FODMAP sınırlı Alerji Diyeti