Zayıflama Diyeti

zayiflama-diyet-diyetisyen

Dünya sağlık örgütü tarafından “sağlığı bozacak ölçüde, vücutta anormal veya aşırı miktarda yağ birikmesi” olarak tanımlanan “obezite” genetik faktörlerden etkilense de, yüksek oranda kilo alımını destekleyici beslenme alışkanlıkları ve çevresel faktörlerden kaynaklanır. Obeziteye yol açan beslenme alışkanlıklarının başında, yağ ve enerji içeriği yüksek besinlerin alımının artması gelmektedir. Maalesef ki, bu artış küresel düzeydedir ve bu nedenle obezite yüzdesi her yaşta, her geçen gün artmaktadır. Fiziksel aktivitenin azalması, iş yaşamı, ulaşım ve yaygın kirli bilgi ise çevresel faktörler arasında yer almaktadır. Yaşamın içinde olan tüm bu faktörler birleştiğinde, yaşam kalitesini düşüren, kronik hastalıklara yol açan obezite kaçınılmaz olmaktadır.

Obezite, başta, insülin direnci, diyabet, kalp rahatsızlıkları, kas iskelet sistemi rahatsızlıkları, sindirim sistemi rahatsızlıkları gibi birçok hastalığa sebep olmaktadır. Sebep olduğu hastalıkların birçoğu, erken dönemde sadece diyetle ve kilo verme ile önlenebilmekte ve iyileşme sağlanmaktadır. Bu yüzden, kişilerin, herhangi bir rahatsızlık belirtisi göstermeden, ideal kilosuna bir an önce kavuşması kendi sağlığı için önemlidir.

Obeziteyi önlemedeki ilk basamak, alınan yüksek enerjiyi, fiziksel aktiviteye paralel olarak azaltmak ve pozitif enerji dengesini sağlamaktır. Pozitif enerji dengesi kurulurken, enerji alınan besin öğelerinin doğru dağılımı önemlidir. Çünkü yüksek yağ alımı ile obezite arasında pozitif bir ilişki varken, yüksek basit karbonhidrat alımı da, fazla alınan enerjinin yağa depolanması ile vücut ağırlığının artışına neden olmaktadır.

Obezite ile ilgili bilgilere kısaca değindikten sonra zayıflama diyetinin işleyişinin bahsedelim. Diyete başlamak için, öncelikle gerekli tahlilleri yaptırmanız gerekmektedir. Aslında bu tahlilleri diyet yapmasanız da belirli aralıklarla kontrol amaçlı yaptırmanız gerekmektedir ama maalesef bu durum ihmal edilebiliyor. Diyete başlarken yapılan tahlillerde, daha önce bilinmeyen bazı rahatsızlıklar ortaya çıkabiliyor. Diyetle birlikte bu hastalıkların tedavisine de başlanırsa, danışan, kısa sürede sağlığındaki pozitif gelişmeyi görüyor. Bu yüzden tahliller ile başlamak büyük önem taşıyor çünkü bu tahlillerde, kan glukoz düzeyinize, kolesterol ve tiroid değerlerinize, tüm vitamin ve mineral değerlerinize bakılıyor. Bu tahlilleri aile hekimliklerinde de rahatlıkla yaptırabilirsiniz.

Tahlillerinizi bana yolladıktan sonra size “Beslenme Alışkanlıkları ilgi Formu” yolluyorum. Bu formda sizin beslenme alışkanlıklarınız, tükettiğiniz ve ya tüketmediğiniz yiyecekler, öğün saatleriniz gibi beslenme durumunuzla ilgili ayrıntılı sorular bulunuyor. Bu soruları cevaplayıp bana gönderdikten sonra diyet listenizi yazıyorum. Bundan sonrası için isterseniz bireysel ya da isterseniz grup diyet tercih edebilirsiniz. Grup diyetleri motivasyon açısından tavsiye ediyorum. (Erkek danışanlarda bireysel diyet yazıyorum.)

Diyet listeniz, sizin enerji ve protein gereksiniminize göre ayarlanır. Diyetle ilgili, “3 ana 3 ara öğün şeklinde olacak “gibi genel bir algı söz konusu ama bu algı genel olarak yanlıştır çünkü siz 2 ana öğün yapıyorsanız listeniz de o şekilde düzenlenir. Yani diyet listesi büyük oranda sizin yaşam şeklinize uymalı ki diyeti sıkılmadan sürdürebilesiniz.

Diyet listelerinde tüm ana öğünler için birçok tercih ve alternatif sunuyorum. Bu sayede, her gün farklı tercihi yaparak monoton ve sıkıcı bir liste uygulamamış oluyorsunuz.

Hem grup hem de bireysel diyette, ilk hafta sadece diyet yapıyorsunuz, ikinci haftadan itibaren her hafta değişecek detoks ödevleri veriyorum bu ödevler ile birlikte, hem metabolizmamızın yavaşlamasını önlüyoruz hem de beden temizliği sağlıyoruz.

Bireysel diyetler ve grup diyetler arasında işleyiş açısından fark bulunmuyor. Her ikisinde de öncelikle tahlilleriniz ve Beslenme Alışkanlıkları Bilgi Formu gerekiyor ve detoks ödevleri oluyor. Gruplu diyetler 3 hafta, bireysel diyet 4 hafta sürüyor. Grup diyette, diğer grup üyeleri ile birlikte diyet yapmak sizin motivasyonunuzu yüksek tutmayı sağlıyor.

Diyete başlamak için hemen iletişime geçebilirsiniz .