İnsülin Direncinde Beslenme ve Diyet

insulin-direnci-diyet-diyetisyen

İnsülin, pankreastan salgılanan protein yapısında bir hormondur. Glukoz, sindirim sitemine girdikten sonra, pankreastaki beta hücreleri uyarılır ve insülin salgısı başlar. İnsülin kana geçer ve glukozu hücre içine taşır. Hücre içine taşınan Glukoz, çeşitli tepkimelerle enerjiye dönüşür veya karaciğerde depolanır. İnsülin salgısının yetersiz olduğu durumlarda, glukoz hücre içine taşınamaz ve depolanamaz. Bu nedenle, kanda miktarı yükselir.

 

İnsülin Direnci Nedenleri

  • Şişmanlık ve karın bölgesinde aşırı yağ birikimi
  • Gen mutasyonları
  • Diyetteki yağ oranının artması
  • Glisemik indeksi yüksek karbonhidratların tüketilmesi

 

İnsülin Direnci Belirtileri Nelerdir?

  • Kilo verememe
  • Sürekli tatlı isteği
  • Sürekli açlık hissi
  • Yemeklerden sonra uyku hali
  • Sık acıkma

 

İnsülin Direnci Nasıl Tespit Edilir?

İnsülin direnci, kanda bakılan “HOMA” değeri ile rahatlıkla saptanabilir. Yukarıda bahsettiğim belirtileri hissediyorsanız mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurarak bu testi yaptırmalısınız. Glukoz ile ilgili bakılacak olan diğer değerler ile birlikte, sonuçlar doktorunuz tarafından değerlendirilir. Bundan sonra ise kişiye özel diyet planı uygulamalısınız.

 

İnsülin Direncinde Nasıl Beslenmelisiniz?

İnsülin direncinde diyetin temel amacı, insülin duyarlılığını artırmaktır. İdeal kilosunda olmayan bireylerde, ağırlık kaybı oldukça insülin duyarlılığı artmaktadır. Yani, insülin direncinin azalması için tamamen ideal kiloya ulaşacağınız zamanı beklemenize gerek yok, doğru diyeti yaparak ağırlık kaybettiğiniz sürece, her geçen gün, insülin duyarlılığını artırırsınız.

İnsülin direncinde, kan glukoz düzeyini aniden yükselten ve düşüren besinlerden uzak durmalısınız. Yani glisemik indeksi düşük besinleri tercih etmelisiniz. Glisemik indeks, besinlerin, kan glukoz düzeyini yükseltme etkisidir. Glisemik indeksi yüksek besinler, kan şekerinin hızlı yükselmesine neden olarak, insülin direncinin artmasına sebep olur.

İnsülin direncinde, işlenmiş gıdalardan ve basit karbonhidrat içeren gıdalardan uzak durmalısınız. Çok yağlı besinleri tüketmemeli, yeteri miktarda su tüketmeye de özen göstermelisiniz. Ani açlık durumlarını ve tatlı isteklerini kontrol etmeli, her tatlı isteğinde mutfağa yönelmemeli veya bir şeyler tüketmemelisiniz.

İnsülin direncini yenmek için kesinlikle doğru diyet yapmalı ve ideal kilonuza ulaşmalısınız.

 

İnsülin Direnci Varken Kilo Vermek Mümkün Mü?

İnsülin direnci olan kişilerde doğru diyetle kilo verebilir. Direnç yüksekken kilo verimiz biraz daha zor olabilir. İstediğiniz kadar hızlı kilo veremeyebilirsiniz ama hep söylediğim gibi diyette kaybetmek yoktur. Diyette bıraktığınız zaman kaybedersiniz. Siz kilo verdikçe ve doğru diyet yaptıkça insülin direnciniz azalır, insülin direnciniz azaldıkça da kilo verimiz hızlanır. Sadece başlangıçta sabırla diyete devam etmeniz gerekmektedir. Sonrası sizin için çok daha kolay olacaktır. İnsülin direncinde beslenmeyi öğrenmek ve ideal kilonuza ulaşmak için iletişime geçebilirsiniz.