Blog

Bölgesel Zayıflama Mümkün Mü? İşe Nereden Başlayacağız?

Bölgesel Zayıflama Mümkün Mü? İşe Nereden Başlayacağız?

Bölgesel Zayıflama Mümkün Mü? İşe Nereden Başlayacağız?

Çoğu danışanımdan duyduğum bir sorudur bu. “Kilomdan memnunum ama göbeğim gitmiyor”, “basenlerim çok kalın”, “ kilo vermek istiyorum ama yüzüm küçülmesin” gibi istekler çoğunlukta.

 

Hatta birçoğumuz “göbeğim gitsin” diye diyete başlıyoruz.

 

Sağlığımızla ilgili bu önemli durum da çok fazla bilgi kirliliğine maruz kalmış bulunmakta. Kısa bir araştırma yaptığınızda karşınıza “bir günde göbek eriten karışım” “yağlarınızdan kurtulun” “basen inceltici kür” gibi birçok başlık çıkacak. Bu içeriklerdeki tariflerin anlatıldığı gibi “mucizevi” olmadığını bilmeyen yok artık. Ancak bu tarifler herkes için geçerli değil ve denemeniz size sandığınızdan daha fazla zarar verebilir. Sağlığınızla oynamadan, neler yapabileceğinize gelin beraber bakalım.

 

İşe Nereden Başlayacağız?

Öncelikle, bulunduğunuz kilo, sizin ideal kilonuz mu, bunu hesaplamanız gerekir. İdeal kilo hesaplarken, boy, yaş, ağırlık, kadınlar için doğum sayısı gibi bazı verilere ihtiyacımız var.

Sonraki aşama ideal kilonuza düşmek olacaktır. İdeal kiloya düşmeden bölgesel olarak biriken yağ depolarımız kaybolmaz ki zaten zayıflarken amacımız depo yağlarımızın enerjiye dönüşmesidir.  Normalin üstünde bir kiloda isek, “sıfır göbek “ istemek, vücudumuza  yapacağımız bir haksızlık olur. İdeal kiloya düşmemizi sağlayacak diyet listesi ise yine sizin kan tahlil sonuçlarınıza ve beslenme alışkanlıklarınıza göre hazırlanacaktır.

Diyetle birlikte sporu da yaşamınıza kattıktan sonra vücudunuzun sizin istediğiniz yönde şekillendiğini rahatça gözlemleyebilirsiniz.

 

Kan değerlerinize uygun yazılan bir diyet ile ideal kiloya geldikten sonra, hala rahatsız olduğunuz bölgeler ( göbek, basen, sırt vs)var ise,  o bölgelerde çalışmaya başlamanız gerekiyor.  Örneğin, ideal kiloya geldikten sonra, göbek bölgesini zayıflatmak için hala kardiyo veya kardiyo yerine geçen sporlar yapmak yerine, mekik gibi, özellikle karın kaslarınızı çalıştıracak sporlar yapmanız sizin için daha iyi olacaktır.

 

Size özel hazırlanan “doğru diyet “ile, yağ kaybı sağlanmasının istenildiği bölgeye uygulanan “doğru egzersiz” bölgesel zayıflamanıza yardımcı olur. Diyetle birlikte fazla kilolarınızdan kurtulur ve sağlıklı beslenmeyi bir yaşam biçimi haline getirirsiniz ki diyet yaparken asıl amacımız budur. Sağlıklı beslenmeyi öğrenmeniz ve bunu yaşam boyu sürdürmeniz, diyet boyunca öğrendiklerinizi kalıcı olarak hayatınıza sokmanız verdiğiniz kiloları geri almanızı önler.

Bölgesel zayıflama da “doğru diyet “ ve “doğru egzersiz” ‘in payı çok büyük. Sağlıklı beslenme ve hareketli yaşamı ömür boyu devam ettirmek de büyük önem taşıyor.

Diyete çok yüksek kilolarda başlamış kişilerde, kilo verimi ve yağ yakımı sonrası cilt sarkması yaşanabilir veya istedikleri gibi gergin ve düz bir cilde kavuşmamış olabilirler.

Tüm bunlara rağmen yine de bölgesel olarak rahatsız olduğunuz yağ depolanmaları var ise, cilt sarkmaları yaşıyorsanız özel olarak uygulanan medikal yöntemleri tercih edebilirsiniz.

Yorum Yaz

Neler Söylediler?

Aysen hanımcım uzaktan da olsa öyle güzel bir iletişimimiz oldu ki, çok çok teşekkür ederim. İşini ucundan değil, yüreğinden tutarak yapan insanlardan birisiniz. Bu nedenle hem saygımı hem de sevgimi kazandınız. İyi ki denk geldik.

Nurhan A.
Nurhan A.

Şükürler olsun ya. Yine yeniden diyorum iyi ki siz. Allah razı olsun . Şu an yanımda olsanız sarılırdım size inanın. Sizi seviyorum çok… 2 ay bile değil Aysen hanım. 1.5 ay filan olmuş Allah tırnağınızı taşa değdirmesin. Yavrunuz ve ailenizde hep sağlıklı mutlu olun. .

Hayriye E.
Hayriye E.

Aysen hanım sayenizde olmayan elbisem kalmadı, hatta 10 yıl önce giydiğim kıyafetlerimi rahatlıkla giyebiliyorum.. Kilo verdikçe bel ağrılarım diz ağrılarım kayboldu, yıllarca bel fıtığım var dedim meğerse kiloyu taşıyamıyormuş bünye

Ülkü K.
Ülkü K.