Blog

Pandemi Döneminde Nasıl Beslenmeli? Bağışıklığı Güçlendirmenin Yolları

Pandemi Döneminde Nasıl Beslenmeli? Bağışıklığı Güçlendirmenin Yolları

Pandemi Döneminde Nasıl Beslenmeli? Bağışıklığı Güçlendirmenin Yolları

Pandemi dönemi, başlangıcı, ortası ve devam eden süreçte birçok kişinin hayatı ve beslenme alışkanlıkları çok büyük oranda değişti. Siz de kendinizden biliyorsunuz, ilk dönemlerde her şeyi evde yapmaya yönelmeye başladık sonraları evde hareketsizlikten sıkılarak daha fazla yemek yapma ve daha fazla yemeye yöneldik ve sonuçta artan kilo baş başa kaldık.

Covid 19’un , sağlıklı  ve bağışıklığı güçlü kişilerde daha kolay atlatıldığını öğrendikten sonra, herkes o meşhur soruyu sormaya başladı “Bağışıklığı güçlendirmek için neler yiyelim?” Her zaman sorular “neler yemek” yönünde oluyor . Biraz göbek çıkıyor “ göbek çevresini eritmek için neler yiyebilirim “ diye araştırmaya başlıyor veya kolesterolünün yüksek olduğunu öğrenip “ kolesterolü düşüren yiyecekler” aramaya koyuluyor. Aslında doğru soru “Neler yiyelim” değil, “nelerden uzak duralım” olmalı. Çünkü ne kadar sağlıklı beslenirseniz beslenin, bir yandan vücudunuza zarar veriyorsanız olumlu sonuç elde edemezsiniz.

Ben öncelikle, yapmamanız gereken bir şeyi söyleyeceğim.

Bağışıklığı güçlendirmek için vitamin komplekslerini kullanmaya başlayanlar  veya vitamin komplekslerini satanların arttığını görüyorum.Vücudunuzda, eksikliği olmayan  vitamini , takviye olarak almanıza gerek yok. Bazı vitaminlerin vücutta fazla birikmesi de zehir etkisi yaparak size zarar verebilir. Vitamin veya mineral eksiklikleriniz, kan değerleriniz sonrasında analiz edilir ve gerekli ise doktorunuz tarafından reçete edilir. Bu dönemde de , genel olarak bir tahlil yaptırıp değerlerinizi kontrol ettirmenizde fayda var.

 

Bağışıklığı artırmak için ;

 • Sağlıklı beslenirken bir yandan da , sağlıksız yiyecekler ile bağışıklığınızı düşürmeyin , örneğin : sigara, alkol, ambalaj ürünleri, çok sık fast food tüketmek gibi.
 • Su içmeye özen gösterin. Su içiyorsanız da ölülü bir şekilde tüketmeye çalışın. Gün içerisinde 2-3 litre arasında su tüketebilirsiniz. Su içtiğini, suyu ihmal etmediğini belirten kişiler genelde günde 3-4 bardak su içmektedir ki bu miktar almamız gereken miktarın yarısını bile oluşturmuyor.
 • Doymuş yağ kullanımından , margarin içeren besinlerden uzak durun.
 • Kirli hava solumamaya çalışın. Bulunduğunuz ortamı sık sık havalandırın.
 • Besin hijyenine daha çok dikkat edin.
 • Yiyeceğiniz sebzeleri sirkeli suda bekleterek tüketebilirsiniz.
 • Basit şeker tüketiminden uzak durun. Bu saydığım öneriler, sağlıklı beslenme için her zaman yapmanız gerekenlerdir. Sadece Pandemi döneminde değil, yaşamınızın her evresinde bu şekilde beslenmeye çalışın.
 • Zencefil, tarçın, zerdeçal gibi baharatları daha sık tüketmeye çalışın. Zerdeçal , sadece bağışıklık sistemi için değil , bir çok sağlık problemi için etkili bir baharattır.Öncelikle güçlü bir antienflamatuar ve antioksidandır. Bu özelliği sayesinde de yara iyileşmesi,cilt güzelliği alanında da kullanılır.

 

Zerdeçalı nasıl kullanmalıyız ?

 • Ara öğünde tükettiğiniz yoğurdun içerisine katabilirsiniz

* 1 bardak sıcak süte 1 çay kaşığı kadar ekleyip tüketebilirsiniz

 • Yemeklerinize, salatalarınıza ekleyebilirsiniz.
 • Zerdeçal tek başına kullanıldığında, çok az oranda emilmektedir. Yapılan araştırmalar, karabiber içerisinde bulunan bir maddenin (piperin) zerdeçalın emiliminin 20 kat artırdığını göstermiştir yani yoğurdunuza eklediğiniz zerdeçalın yanına bir de karabiber eklerseniz biyoyararlılığını oldukça fazla artırmış olursunuz

 

Yorum Yaz

Neler Söylediler?

Aysen hanımcım uzaktan da olsa öyle güzel bir iletişimimiz oldu ki, çok çok teşekkür ederim. İşini ucundan değil, yüreğinden tutarak yapan insanlardan birisiniz. Bu nedenle hem saygımı hem de sevgimi kazandınız. İyi ki denk geldik.

Nurhan A.
Nurhan A.

Şükürler olsun ya. Yine yeniden diyorum iyi ki siz. Allah razı olsun . Şu an yanımda olsanız sarılırdım size inanın. Sizi seviyorum çok… 2 ay bile değil Aysen hanım. 1.5 ay filan olmuş Allah tırnağınızı taşa değdirmesin. Yavrunuz ve ailenizde hep sağlıklı mutlu olun. .

Hayriye E.
Hayriye E.

Aysen hanım sayenizde olmayan elbisem kalmadı, hatta 10 yıl önce giydiğim kıyafetlerimi rahatlıkla giyebiliyorum.. Kilo verdikçe bel ağrılarım diz ağrılarım kayboldu, yıllarca bel fıtığım var dedim meğerse kiloyu taşıyamıyormuş bünye

Ülkü K.
Ülkü K.