Blog

Diyet ve Zeigarnik Etkisi, Zeigarnik Etkisi Nasıl Bulunmuş? Diyetle İlgisi Nedir?

Diyet ve Zeigarnik Etkisi, Zeigarnik Etkisi Nasıl Bulunmuş? Diyetle İlgisi Nedir?

Diyet ve Zeigarnik Etkisi, Zeigarnik Etkisi Nasıl Bulunmuş? Diyetle İlgisi Nedir?

Diyet ve Zeigarnik Etkisi

“Zeigarnik” tamamlanmamış, yarım kalmış işlerin, tamamlanmış işlere göre daha kolay hatırlanması anlamına gelir. Aklınız sürekli yarım kalmış işlerde ise, sebebi işte bu yüzden.

 

Zeigarnik Etkisi Nasıl Bulunmuş ?

Etkiyi bulan Bluma Zeigarnik, bir grup arkadaşı ile birlikte bir restorana gider. Sipariş verdikleri garson, siparişleri hiçbir yere not almaz, sadece aklında tutar. Bu da Zeigarnik’in dikkatini çeker. Çünkü garson, servis tamamlanana kadar siparişleri aklında tutar. Tamamlandıktan sonra da siparişleri zihninden sildiğini söyler. Bu olaydan sonra, Zeigarnik, bazı deneylere başvurur. Bu deneyler sonucunda da “tamamlanmamış görevlerin, tamamlanmış görevlere oranla daha iyi hatırlandığını” kanıtlar.

Bu etkiyi günümüzde her alanda görüyoruz. Yarım bıraktığınız filmlerde ve dizilerde, bıraktığınız andaki sahneleri hatırlamanız da etki nedeniyle oluyor.

Hayatımızın geniş bir alanına yayılmış bir etki, diyetimize ve yemeklerimize neden yayılmasın?

 

Diyetle İlgisi Nedir?

Zeigarnik etkisi diyete nasıl yansır? Olumlu mu? Olumsuz mu?

Aslında birçok yönden diyetle iç içe bir durum. Yaptığınız diyeti tamamlamayıp, ideal kiloya ulaşmadan bıraktığınızda, sürekli yarım bıraktığınız diyeti hatırlıyorsunuz.  Yeni bir diyete başlarken de “daha önce de yarım bıraktım” gibi olumsuz düşüncelere kapılıyorsunuz.  “Daha önce çok fazla diyet yaptım, yarıda bıraktım, verdiğim kiloyu geri aldım” diyenler bir hayli çoğunlukta. Diyeti bırakıp, eski beslenme alışkanlıklarınıza döndüğünüzde, neredeyse her yemekte “ aslında diyetteydim” şeklinde pişmanlık yaşıyorsunuz. Sonuçta ne tam diyet yapmış oluyorsunuz ne de tam diyetten kopmuş oluyorsunuz. Bu durum diyet yapmadığınız sürede, diyetten soğumanıza neden oluyor. Çünkü iki ayrı duruma da tam olarak adapte olamıyor, yarım bıraktığınız diyetin pişmanlığını yaşıyorsunuz.

 

Diyet yapmak, sadece kilo verme süreci değil, aynı zamanda sağlıklı beslenmeyi öğrenme sürecidir. Diyet yapıp ideal kiloya ulaştığınız sürede gerçekten doğru beslenmeyi de yaşamınıza oturtmuş olursunuz. Bu seferde hem diyeti tamamlamış hem de sağlıklı beslenme sürecini bitirmiş olacağınız için, yarım bıraktığınız bir işiniz kalmaz. Dolayısıyla aklınızda herhangi bir olumsuz düşünce takılmaz.

 

Bir de kaçamaklar sırasında, “Zeigarnik etkisi” karşımıza çıkıyor. Bir kez ipin ucunu kaçırdık mı gerisi çorap söküğü gibi geliyor diyoruz ya o da işte bu yüzden. O kaçamaklar hiçbir zaman “ bir lokma” ile kalmıyor. Çünkü; aklımız yarım bıraktığımız tatlıda veya yemekte kalıyor.” Sadece bir lokmaydı, çok az miktardı, telafi edebilirim, bir kez kaçamak yapınca günün diğer öğünlerini de kaçırmak zorunda değilim” diyerek o kaçamağı unutan ve telafi etmeye çalışan kişi sayısı çok çok az maalesef. Yani doğruyu yapan kişi sayısı az. Bir öğün veya bir gün kaçamak oldu diye tüm haftayı diyete uymayarak geçirmek çok daha kötü sonuçlara yol açıyor. Bu yüzden diyette küçük de olsa kaçamaklar istemiyoruz çünkü diyet listeniz zaten kaçamak yapmak istemeyeceğiniz kadar dolu oluyor. Bunun üzerine kaçamak yapmak biraz keyfi kaçıyor ve bu sefer de hem kaçamağı hem de diyeti yarım bıraktınız diye moraliniz bozuluyor.

 

O zaman neler yapıyoruz? Her zaman söylediğim gibi, bir defa diyet yapıp, ideal kiloya ulaşıyoruz ve sonrasında kilo korumaya geçiyorsunuz. Diyet sürecinizi mutlu geçirmek sizin elinizde 

Yorum Yaz

Neler Söylediler?

Aysen hanımcım uzaktan da olsa öyle güzel bir iletişimimiz oldu ki, çok çok teşekkür ederim. İşini ucundan değil, yüreğinden tutarak yapan insanlardan birisiniz. Bu nedenle hem saygımı hem de sevgimi kazandınız. İyi ki denk geldik.

Nurhan A.
Nurhan A.

Şükürler olsun ya. Yine yeniden diyorum iyi ki siz. Allah razı olsun . Şu an yanımda olsanız sarılırdım size inanın. Sizi seviyorum çok… 2 ay bile değil Aysen hanım. 1.5 ay filan olmuş Allah tırnağınızı taşa değdirmesin. Yavrunuz ve ailenizde hep sağlıklı mutlu olun. .

Hayriye E.
Hayriye E.

Aysen hanım sayenizde olmayan elbisem kalmadı, hatta 10 yıl önce giydiğim kıyafetlerimi rahatlıkla giyebiliyorum.. Kilo verdikçe bel ağrılarım diz ağrılarım kayboldu, yıllarca bel fıtığım var dedim meğerse kiloyu taşıyamıyormuş bünye

Ülkü K.
Ülkü K.